Jestliže šachy jsou hra královská, pak go je hra císařská.
(E. Lasker, mistr světa v šachu)
Orientální strategická hra „go“ se hraje každou středu v čajovně Ulita v Blansku (ul. B. Němcové 2a - poblíž dřevěného kostelíka) od 18:00 hodin do večera. Všichni jsou srdečně zváni.
22. a 23. února 2014 proběhne X. Blanenský turnaj. Propozice.
23. a 24. února 2013 proběhl IX. Blanenský turnaj. Výsledky.
25. a 26. února 2012 proběhl VIII. Blanenský turnaj. Výsledky.
19. a 20. února 2011 proběhl VII. Blanenský turnaj. Výsledky.
27. a 28. února 2010 proběhl VI. Blanenský turnaj s 88 účastníky. Výsledky.
21. a 22. února 2009 proběhl V. Blanenský turnaj s 92 účastníky. Výsledky.
23. a 24. února 2008 proběhl IV. Blanenský turnaj s 81 účastníky. Výsledky.
24. a 25. února 2007 proběhl již třetí Blanenský turnaj s 85 účastníky. Výsledky.
18. a 19. února 2006 proběhl druhý ročník našeho turnaje s 80 účastníky. Výsledky.
26. a 27. února 2005 proběhl historicky vůbec první turnaj v Blansku. Výsledky.
Ukázka partie (pro začínající – jak asi vypadá partie go), pro tisk si stáhněte ve formátu .pdf.
Překlad japonských pravidel hry go (pro pokročilé labužníky – profesionální pravidla), též v .pdf.
Reportáž a partie z Veldenu 2001 (trocha humoru neuškodí), též ve formátu .pdf. Byla otištěna v časopisu Šutrovcovo eGo.
Go patří mezi nejstarší deskové hry na světě. Vzniklo v Číně před více než 4000 lety a bylo tradičně považováno za jedno ze čtyř umění (další jsou hudba, malba a kaligrafie). První sdružení profesionálních hráčů vznikla v Japonsku před 400 lety. Dnes se hraje go po celém světě. U nás je zatím celkem málo známé, ovšem závodní hráči, turnaje i kluby zde jsou.
Go je zcela mimořádná hra. Má velmi jednoduchá „přírodní" pravidla, a proto funguje mnoho analogií mezi situacemi ve hře a v životě (např. kdo chce získat všechno, ztratí všechno). Není proto divu, že o go existuje literatura stará dva tisíce let, prastaré záznamy partií, klasické obrazy a podobně. Co se týče hry samotné, má obrovské množství možností. S tím souvisí i mnoho výkonnostních úrovní: závodní hráči rozeznávají 27 tříd pro amatéry a dalších 9 pro profesionály. Tyto úrovně jsou kupodivu přesně rozlišitelné mezi sebou podle počtu handicapových kamenů, což je vlastnost, kterou nenalezneme u žádné jiné deskové hry.
Hrají dva hráči s bílými a černými kameny. Všechny kameny jsou stejné. Go není hra feudálního typu, kde by jeden kámen měl výsadu většího vlivu než jiný. Důležitost toho či onoho kamene je dána pouze tím, kam se ve společnosti ostatních postaví. Hraje se na čtvercové síti 19x19 průsečíků. Pro rychlejší hru či naučení se pravidlům se používají i menší sítě, např. 13x13 nebo 9x9 průsečíků. Na stránce Marka Prokopa lze nalézt pravidla vysvětlená krok za krokem na malé síti. Na souhrnný výklad odkazuji sem. Profesionální pravidla jsou v článcích na této stránce, pro začínající ovšem zbytečně komplikovaná.
Přečtení pravidel ještě nemusí dát názornou představu, o čem vlastně tato hra je. Proto připojuji ukázku partie. Je sehraná amatérskými hráči téměř mistrovské úrovně (tj. pod 1. danem) s poměrně přehlednými manévry, není třeba hloubat nad jednotlivými tahy.
V Blansku hrajeme každé úterý v čajovně Ulita (B. Němcové 2a, poblíž dřevěného kostelíku)v prvním patře kina od 18.00 hodin. Seznam klubů v České republice lze nalézt na stránkách Slávka Zmeka, stejně jako i seznam oficiálních turnajů v go. Ty jsou otevřené pro hráče všech úrovní. Začátečníkům se propůjčuje nejnižší třída. Závodní hráči jsou seskupeni v České asociaci go.
Lze si zahrát i prostřednictvím internetu. Informace lze nalézt opět na stránkách Slávka Zmeka.
Partie go lze výhodně zaznamenávat v počítači. Shareware program Hibiscus pro prohlížení či zapisování partií v nejběžnějších formátech lze nalézt zde.
Každá strategická hra je výzvou programátorům, zda vytvoří software, který by člověka porazil. Většinou jsou počítače úspěšné (např. v piškvorkách byl nalezen vyhrávající postup, tj. pokud program Victoria začíná, vždy vyhraje, v šachu počítač Deep Blue porazil mistra světa Kasparova). Hra go je však natolik strategická (tj. intuitivní), že dosud neexistuje algoritmus, který by jen trochu napodobil dobrou hru. Na program, který by porazil profesionálního hráče, je vypsána desetimiliónová odměna. Situace je taková, že průměrný hráč po asi půl roce praxe již porazí nejlepší počítačový program.
Přehled volně šiřitelných programů hrajících go naleznete na stránce britské asociace.
Firma Treygo prodává na zásilku kvalitní hrací sady a mnoho knih, převážně v angličtině (doporučuji). Vyžádejte si informace e-mailem (treygo@treygo.cz). Překlady základní řady knih go pro začátečníky i pokročilé do češtiny lze nalézt v nabídce nymburského klubu. Lze také kontaktovat některý z klubů go, kde lze případně hrací sady či knihy zapůjčit.
První tah černého se v go kompenzuje tím, že bílý dostává nějaké body navíc (tzv. komi). Ze zkušenosti činí komi pět bodů. Na závodních turnajích se obvykle dává 6,5 bodu, aby byla vyloučena remíza. Remízová smrt, obvyklá u řady deskových her, tedy go nehrozí.
Mohou. Slabší hráč dostane handicap, který vyrovná rozdíl ve výkonnosti. Tak si oba zahrají naplno. Handicap spočívá v tom, že si slabší hráč (má černé kameny) položí určitý počet kamenů na desku a pak teprve zahraje bílý svůj první tah. Dále už se normálně v tazích střídají. Handicapové kameny se pokládají na označené průsečíky na hrací desce (tzv. hvězdy). Velká deska snese až devět handicapových kamenů. Pomocí handicapu lze také určit výkonnostní rozdíl mezi hráči. Každá výkonnostní třída představuje jeden kámen. Jestliže např. hrají dva hráči vyrovnaně čtyřhandicap (tj. dlouhodobé skóre je 1:1 a partie obvykle končívají rozdílem do deseti bodů), pak je mezi nimi rozdíl čtyř tříd.
Samozřejmě, že ano. Je celá řada serverů, na kterých si můžete zahrát. Za nejlepší považuji server Kiseido.
Na turnajích go je překvapivě mnoho žen. Není to ryze mužská zábava. Nejlepším hráčem Evropy v devadesátých letech byla žena. Světová špička je sice ovládaná muži, ale minulý rok se Číňance Rui Naivei podařilo vyhrát velký turnaj Kuksu, kde porazila i nejúspěšnější hráče planety. Takže dovednost v go není závislá na pohlaví.
Jižní Korea. Je to dáno i nesmírnou popularitou go v této zemi (asi čtvrtina obyvatel pravidelně hraje, něco jako u nás fotbal). Hra je vnímána jako součást kultury, která přispívá k osvojení dobrých návyků, sebekontrole a samozřejmě dobré zábavě.
Lee Chang-ho. Narozen 1975, od šestnácti let vyhrává velké mezinárodní turnaje a dominuje domácí korejské scéně. To je celkem neobvyklé v tak raném věku, protože mnoho hráčů obvykle vyzrává kolem třicítky a udržuje si výkonnost zhruba do šedesáti. Je známo i hodně hráčů, kteří si udrželi svou výkonnost až do vysokého stáří.
Pouze pro amatéry. Profesionálové nechtějí svěřit otázku primátu do výsledku jediné soutěže, takže mistrovství světa nepořádají. Existují turnaje v Japonsku, Koreji, Číně a mezinárodní turnaje, které jsou považovány za nejprestižnější, mají velké ceny a tradici. Vítězové těchto turnajů jsou pak považováni za nejsilnější hráče. Nejprestižnější turnaj vůbec je Ing cup s první cenou 400 000$.
Máme asi padesát danových hráčů (tj. mistrovské úrovně), z toho čtyři jsou 6. dan: Ondřej Šilt ze Zlína, Radek Nechanický z Nymburku a Vláďa Daněk a Jan Hora z Prahy. Nejvyšší amatérskou třídu (7. dan) u nás nemáme. Tou se může pyšnit jen několik lidí v Evropě. Ve srovnání s jinými zeměmi je síla našich hráčů solidní a je pořádáno relativně hodně turnajů. Celkem je u nás asi 500 hráčů, kteří v posledních letech startovali na nějakém oficiálním turnaji.
Index s mnoha odkazy je na stránce Kena Warkentyna.